[PL] Biura muszą podążać za pracownikami

[ENG] The Old World Disrupted – Speaker's Commentary
4 lipca 2017
Semifinalists of the ABSL Start-Up Challenge!
12 lipca 2017

[PL] Biura muszą podążać za pracownikami

Zmiany, przetasowania, transformacje – motyw przewodni tegorocznej konferencji ABSL i słowa, które najlepiej definiują współczesny biznes. Niezależnie od tego, czy dotyczą one naszego miejsca pracy, metod, w jaki się komunikujemy, czy sposobów, w jaki możemy na zmiany reagować, łączy je jedno – nowoczesne technologie.

Warto jednak zastanowić się, czy w czasach, kiedy jedyną stałą jest rewolucja technologiczna, bezwiednie za nią podążamy, czy może staramy się jednak dostosowywać innowacje IT do naszych potrzeb. Bardzo dobrze widać to na przykładzie przestrzeni biurowych, w których pracujemy. Coraz bardziej inteligentne, wyposażone w szereg udogodnień technologicznych miejsca pracy stają się synonimem transformacji technologicznej. Czy jednak tylko tak powinniśmy definiować nowoczesne biuro?

W Skanska rozumiemy innowacje znacznie szerzej niż tylko w ujęciu technologicznym, wychodząc z założenia, że równie ważne jak same rozwiązania IT jest również przemyślane podejście do sposobów, w jaki pracujemy, naszego otoczenia i potrzeb. To jeden z najważniejszych elementów filozofii Skanska. Dzięki temu nowoczesne przestrzenie biurowe, jakie tworzymy są ponadczasowe i dostosowane do wymagań przedstawicieli wszystkich generacji, co z kolei przekłada się na wzrost zadowolenia pracowników, zwiększenie ich kreatywności i produktywności.

Według raportu Skanska i JLL zrealizowanego pod patronatem ABSL, dla pracowników, zwłaszcza młodszych pokoleń, wygoda miejsca pracy jest coraz ważniejsza. Chodzi tu zarówno o komfortowo urządzoną przestrzeń biurową, jak i odpowiednio zaprojektowane otoczenie budynku. Pracownicy wolni od przypisanych biurek sami decydują, gdzie jest im najwygodniej. To podstawa koncepcji Activity Based Workplace, która jest rozwijana na świecie od ponad 20 lat, i która dowodzi, że efektywność i satysfakcję zespołów można faktycznie poprawić dając pracownikom wybór: jak, kiedy i gdzie będą pracować.

Możliwości jest coraz więcej – od tradycyjnych biurek w biurze, przez hamaki w przestrzeniach kreatywnych, po zielone ogólnodostępne patia, pasaże, amfiteatry, place społeczne i kawiarnie przy budynkach biurowych. Biuro przestaje być hermetycznym obiektem, pracownicy coraz częściej mogą pracować tam, gdzie czują się najlepiej. Co ciekawe ostatni raport Skanska, Kinnarps i Hays „Nie bój się Activity Based Working” pokazuje, że już 88% firm w Polsce rozważa wykorzystanie aranżacji biura jako narzędzia wspierającego wizerunek atrakcyjnego pracodawcy. Z kolei niemal 70% pracowników zauważyło, że praca w środowisku opartym na aktywności dodaje im energii, pozwala osiągnąć lepsze efekty i jest bardziej stymulująca.

Nowoczesne biura muszą podążać za pracownikami i powinny być otwartymi, żyjącymi po godzinie 17.00, atrakcyjnymi miejscami do spędzania wolnego czasu również dla społeczności mieszkańców. Takie będą nasze dwie inwestycje biurowe, które tworzymy w Nowym Centrum Łodzi goszczącym tegoroczną konferencję ABSL. Nowa Fabryczna i Brama Miasta za dnia będą sprzyjać kreatywnej pracy, a po godzinach będą pełnić funkcję przystanków społecznych zapraszających do nieformalnych spotkań i na wydarzenia kulturalne. To miejsca łączące nowoczesność z klimatem dawnej fabrycznej Łodzi, pracę z rozrywką i biznes z relaksem. Mam nadzieję, że taka będzie również 8. edycja konferencji ABSL merytoryczna, ale sprzyjająca spotkaniom i networkingowi.

Do zobaczenia w Łodzi!

Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland