The Old World Disrupted
27 lipca 2017
[ENG] 8th time for inspiration
30 lipca 2017

[PL] Ósmy raz po inspirację

„To już ósmy raz spotkamy się na konferencji ABSL” – usłyszałem ostatnio od przedstawiciela zaprzyjaźnionej firmy i wieloletniego klienta zarazem. Jak ten czas szybko leci.

Sięgając w rozmowie wstecz poświęciliśmy chwilę by zastanowić się co charakterystycznego utkwiło nam w pamięci z tamtych bądź co bądź nie tak odległych czasów. W pierwszym odruchu pomyśleliśmy o Blackberry. Znakomita większość uczestników pierwszej konferencji korzystała właśnie z tego urządzenia. Podejrzewam, że Łodzi będzie nam trudno znaleźć choć jedną osobę. Przykład ten obrazuje w pewien sposób nie tylko jak szybko i radykalnie zmienia się rzeczywistość wokół nas, ale również jak radzimy sobie z zmianami oraz komentujemy otaczający nas świat. Pewnego rodzaju wspólnym mianownikiem większość rozważań w tym zakresie pozostaje odpowiedź na pytanie co przyniesie przyszłość. Z jakimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć? Jakie trendy definiowane dziś okażą się prawdziwe jutro?

Dla przykładu. Według ostatniego raportu Światowego Forum Ekonomicznego w perspektywie roku 2020 przeszło jedna trzecia kompetencji uznawanych dziś za mało istotne uzyska status kluczowych i niezbędnych. Biorąc pod uwagę tak bliską perspektywę już dziś wielu pracodawcom, a w szczególności działom HR, tylko ten jeden trend spędza sen z powiek. Oczywiście mówimy o przewidywaniach i z pewnością wielu przedsiębiorców może problem bagatelizować lub odsuwać w czasie jednak gdy przyjrzymy się poszczególnym branżom i ich podatności na destabilizację kompetencyjną to widać wyraźnie, że takie dziedziny jak Financial Services oraz Information and Communication Technology czeka bardzo poważna zmiana w modelach kompetencyjnych i sposobach pracy. Ostatnio ciekawy sygnał wypuścił IBM zwracając się do swoich zdalnych pracowników by szykowali się na powrót do biur. Ciekaw jestem ilu z nas w tym momencie idzie ze swoimi rozwiązaniami w przeciwnym kierunku.
Kolejnym wiodącym i wciąż rozwijającym się o nowe wątki trendem jest szeroko pojęta digitalizacja. Już samo pojęcie jakiś czas temu wymknęło się spod definicji i odmieniane jest przez wszystkie przypadki niemal przy wszystkich możliwych okazjach. Jednym z ciekawszych ujęć zastosowań nowoczesnych technologii cyfrowych jest kontekst ludzki i pytanie z tym związane dotyczące nowej roli maszyn w życiu człowieka. Według światowego badania przeprowadzonego przez Randstad 48% CEO uważa, że robotyzacja i automatyzacja pozytywnie wpływa na rozwój prowadzonego przedsiębiorstwa. Jednocześnie 81% z nich jest głęboko przekonana, że występujące ograniczenia w dostępnie do kompetencji będą mieć negatywny wpływ na ich biznes w kolejnych latach.
Być może podczas konferencji nie znajdę odpowiedzi na wszystkie wspomniane pytanie, ale z pewnością podczas trzech dni w połowie czerwca będzie wiele okazji by z jednej strony poznać opinie i punkty widzenia wielu ciekawych prelegentów, z drugiej zaś odbyć masę cennych i inspirujących spotkań z delegatami.
Do zobaczenia!
Leszek Kurycyn
Randstad Professionals Operations Director